Loading

wait a moment

Donald Trump prezydentem Ameryki

Donald Trump, ceniony inwestor a także medialny showman bez politycznego dorobku i doświadczenia, ku zaskoczeniu wielu z nas wygrał wybory na prezydenta w stanach, przezwyciężając poprzednią sekretarz stanu znaną Hillary Clinton.

Wielce dobry wynik 70-letniego Trumpa to duże zaskoczenie. Każde przewidywania w ostatnich dniach sugerowały, że to Clinton musi zwyciężyć. D. Trump wygrał z nią głównie dzięki poparciu białoskórych mężczyzn a także ewangelików, którzy od pierwszych dni stanowili najwierniejszą grupę jego zwolenników. To na ogół mężczyźni pozbawieni skończonych studiów, jakim słabiej żyje się w nowoczesnej, światowej gospodarce. Porażka Hilary komunikuje jednak, iż najpewniej oddało głos na nią dużo mniej dziewczyn niż oczekiwano. Zgodnie z wypowiedziami analityków nagrania z brzydkimi wypowiedziami Trumpa o płci pięknej nie wpłynęły na wyborców, jak można było się spodziewać.

O świetnym rezultacie wyborczym Trumpa zadecydowały wstrząsające zwycięstwa w kilku dużych stanach wahadłowych, w tym w Karolinie Północnej.

Wygrana Trumpa oznacza, że 45. prezydentem USA po raz pierwszy będzie człowiek bez żadnego politycznego doświadczenia. Może to być dość mocno niepewne, aczkolwiek w rzeczywistości może okazać się niesamowicie mądre, ponieważ taki człowiek nie posiadający typowych dla polityków nawyków ma szansę zrobić w stanach i w całym świecie dużo dobrych zmian.